Proton Dynamic | Formuła Student

PD 1.5

Projekt i budowa elektrycznego pojazdu prototypowego to bardzo złożone i kompleksowe zadanie. Jego realizacja nie byłaby możliwa gdyby nie zdolni i ambitni studenci tworzący ten multidysciplinarny zespół. To właśnie ludzie i ich nieustanny rozwój są kluczem do sukcesu oraz motorem napędowym dla innowacji i nieszablonowych rozwiązań. Dzięki wsparciu naszych sponsorów, partnerów i uczelni tworzymy środowisko, w którym młodzi ludzie mogą się rozwijać i urzeczywistniać kreatywne pomysły.

LIDERZY

Stefan Pytel

Lider zespołu

stefan.protondynamic@gmail.com

Daniel Szczepański

Lider działu technicznego

daniel.protondynamic@gmail.com

Sekcja techniczna

Dział magazynu energii

Głównym zadaniem działu pakietu baterii jest zaprojektowanie i wykonanie źródła energii do elektrycznego układu napędowego. W pojeździe spalinowym tym źródłem energii jest paliwo. U nas z kolei gromadzimy ją za pomocą ogniw elektrochemicznych, a konkretniej litowo-jonowych. Poczynając od pojedynczego ogniwa, a kończąc na zaawansowanym systemie bateryjnym mamy styczność z zagadnieniami projektowymi z różnych dziedzin. Analizy energetyczne, obliczenia MES, analogowe układy elektroniczne, układ zarządzania pracą baterii, analizy termiczne, wiązki elektryczne i materiały kompozytowe to tylko niektóre z zagadnień, z którymi będziesz miał do czynienia będąc członkiem zespołu pracującego nad pakietem baterii naszego elektrycznego bolidu.

Oskar Bogacz

Lider działu

oskar.protondynamic@gmail.com

Dział ramy i zawieszenia

Jan Pichell

Lider działu

jan.protondynamic@gmail.com

Zadanie działu ramy i zawieszenia może wydawać się pozornie proste. Zespawać kilka rurek, postawić bolid na kołach. Rzeczywistość jest trochę bardziej zagmatwana. Cytując stare ludowe porzekadło “Happy wife, happy life. Happy tire, car on fire”. Celem nadrzędnym przy konstruowaniu zawieszenia jest zaprojektowanie układu tak, aby jak najlepiej wykorzystywał potencjał opon. To one przenoszą wszystkie siły odpowiedzialne za ruch pojazdu. Dopiero kolejnym krokiem jest zaprojektowanie ramy tak zintegrowanej z układem kierowniczym, układem hamulcowym, a także ergonomią i bezpieczeństwem kierowcy, aby stworzyć zgraną, spójną całość. Przy projektowaniu wykorzystuje pełne spektrum programów CAD i CAE. Począwszy od kinematyki i symulacje dynamiki pojazdu, przez opracowanie geometrii poszczególnych podzespołów, kończąc na analizach MES. Oczywiście na tym nie koniec zabawy! Dopiero bezsenne noce spędzone przy spawaniu ramy sprawiają, że człowiek czuje, że żyje!

Dział aerodynamiki

Dział aerodynamiki skupia się na wykorzystaniu tego czego nie widać – powietrza opływającego bolid. Dzięki niemu nasz bolid jest dodatkowo dociskany do asfaltu. Ale jak to się dzieje? Odwrócone skrzydła podobne jak w samolotach wytwarzają docisk. Dzięki temu możemy jeździć szybciej w zakrętach. Proces projektowy zaczyna się od poszukiwania optymalnych profili lotniczych. Kolejnym etapem jest wykonanie modeli 3D. Analizujemy również pakiet przy wykorzystaniu metody CFD. Następnie przenosimy model komputerowy do rzeczywistości. W tej części wykonujemy obliczenia MES w celu zredukowania masy i zapewnienia odpowiedniej wytrzymałości.

Tomasz Łobodziec

Lider działu

tomek.protondynamic@gmail.com

Dział Elektroniki

Daniel Szczepański

Lider działu

daniel.protondynamic@gmail.com

Dział Elektroniki zajmuje się szeroko pojętymi zagadnieniami z dziedzin elektroniki, energoelektroniki oraz elektrycznych układów napędowych pojazdów. Bazując na założeniach projektowych i przepisach zawodów opracowujemy i projektujemy elektroniczne obwody analogowe oraz cyfrowe. Systemy te zapewniają bezpieczną i niezawodną pracę
pojazdu monitorując oraz kontrolując pracę magazynu energii i układu trakcyjnego bolidu. Zespół odpowiedzialny jest również za integrację i testy zaprojektowanych obwodów. Część zespołu odpowiedzialna za wiązkę elektryczną pojazdu buduje jej model w środowisku CAD korzystając z dedykowanych do tego modułów tak, aby następnie wygenerować jej
dokumentację techniczną. Wiązkę wykonujemy wedle standardów dla pojazdów wyczynowych korzystając z wysokiej klasy przewodów i komponentów.

Dział software

Celem działu jest dostarczenie rozwiązań programistycznych, które sprawiają, że nasz pojazd wyścigowy:

            a) jedzie,

            b) jedzie coraz szybciej.

W rzeczywistości realizacja drugiego punktu wymaga wykorzystania szerokiego spektrum IT. Zaczynając od dostarczania odpowiednich
rozwiązań embedded, idąc dalej przez integrację naszych systemów, a kończąc na dostarczeniu własnego UI. W ramach zakresu rozwiązań systemów wbudowanych jest m.in. opracowanie autorskiego systemu zarządzania akumulatorem wysokiego napięcia, czy też zapewnienie niezawodnej pracy systemów krytycznych dla bezpieczeństwa. W ramach zakresu rozwiązań integracji systemowej są np. rejestrowanie oraz zapisywanie danych pomiarowych z podsystemów mierzących, czy też konwersja danych do formatów obsługiwanych przez oprogramowania wykorzystywane przez inne działy. W ramach zakresu
rozwiązań interfejsu użytkownika są m.in. dostarczenie banalnego środowiska umożlwiającego zmianę parametrów pracy bolidu oraz dostarczenie niebanalnego środowiska umożliwiającego wizualizację oraz analizę danych wyścigowych

Jarosław Królik

Lider działu

jaroslaw.protondynamic@gmail.com

Dział Napędu

Andrzej Ryczek

Lider działu

andrzej.protondynamic@gmail.com

Dział układu napędowego skupia się wokół serca bolidu jakim jest silnik, a najważniejszym zadaniem członków naszego działu jest wykorzystanie jego potencjału w stu procentach. Zajmujemy się procesem projektowania całego układu przeniesienia napędu. Zagadnienia, nad jakimi pracujemy to np. przekładnie, mechanizmy przegubowe i system chłodzenia. Członkowie działają pracując zarówno przed komputerem, jak i w warsztacie składając konstrukcję, prowadząc badania nad nietypowymi materiałami, czy też testując prototypowe rozwiązania pojazdu monitorując oraz kontrolując pracę magazynu energii i układu trakcyjnego bolidu. Zespół odpowiedzialny jest również za integrację i testy zaprojektowanych obwodów. Część zespołu odpowiedzialna za wiązkę elektryczną pojazdu buduje jej model w środowisku CAD korzystając z dedykowanych do tego modułów tak, aby następnie wygenerować jej dokumentację techniczną. Wiązkę wykonujemy wedle standardów dla pojazdów wyczynowych korzystając z wysokiej klasy przewodów i komponentów.

Sekcja marketingu

Dział MArketingu i logistyki

W dziale pozyskiwania partnerów będziesz miał realny wpływ na wykonalność naszego bolidu. Sponsorzy są kluczowym elementem w tworzeniu naszego projektu, gdyż to oni umożliwiają jego realizację. Czeka Cię szereg szkoleń związanych z pozyskiwaniem partnerów. Pokażemy Ci jak skutecznie się z nimi komunikować, jak zawiązywać trwałe i owocne relacje oraz jak negocjować. Co więcej, członkowie tego działu zajmują się też szeroko pojętą logistyką związaną z wyjazdami na targi, zawody i tym podobne. Dodatkowo będą odpowiedzialni za kontakt z koordynatorami eventów oraz kompleksowe działania związane z wyglądem naszych stanowisk.

Wiktor Kamiński

Lider działu

wiktork.protondynamic@gmail.com

Dział wizerunku i promocji

Marta Skrzyczyńska

Lider działu

marta.protondynamic@gmail.com

Członkowie tego podzespołu będą odpowiedzialni za wizerunek zespołu Proton Dynamic w mediach społecznościowych, głównie Facebooka, Instagrama i Linkedina. Do obowiązków będzie również należeć organizacja cyklu spotkań oraz tworzenie harmonogramów. W jego ramach działa także grafik, który dba o oprawę graficzną naszych mediów oraz wygląd materiałów promocyjnych.

Ważne osobistości